Życie ma w sobie zbyt wiele głębi, by móc je opisać słowami, więc lepiej nie próbuj. Po prostu żyj. C. S. Lewis

O Young Life

Historia

W 1939 roku Jim Rayburn, młody lider grupy młodzieżowej, a jednoczesnie student seminarium teologicznego w Gainesvile w Teksasie, zachęcony przez lokalnego duchownego, podjął się niełatwego wyzwania – miał spojrzeć na lokalne liceum jako na swoją parafię oraz wymyślić sposób na zbudowanie relacji z tamtejszą młodzieżą, zupełnie niezainteresowaną kościołem. Rayburn rozpoczął więc cotygodniowy “Club” dla młodzieży, którego program obejmował wspólne śpiewanie, krótkie skecze oraz kilka słów o Jezusie Chrystusie. I tak się rozpoczęło… W momencie, gdy spotkania przeniosły się do domów młodych ludzi, liczba uczestników znacznie wzrosła. Po zakończeniu seminarium, Rayburn wraz z czwórką innych absolwentów rozpoczęli współpracę, z której 16 października 1941 roku narodziła się organizacja Young Life. Idea “Clubu” rozprzestrzeniła się po całym Teksasie, a wraz z nią wzrosło zainteresowanie młodych ludzi, którzy dostrzegli, że wiara w Boga to niezwykła przygoda. Przygoda, która przeradza się w relację przynoszącą ogromną radość zmieniającą życie. W roku 1946 YL przeniosło swoją siedzibę do Colorado Springs, w stanie Colorado, a grupa zaangażowanych wzrosła do 20 mężczyzn i kobiet pracujących w różnych stanach Ameryki. Idea leaderów-wolontariuszy powstała w Wheaton College, w stanie Illionis w późnych latach 40’. Dziś Young Life to głównie praca 35 000 wolontariuszy w ponad 80 krajach na całym świecie, poświęcających swój czas nastolatkom i oferujących niesamowitą przygodę opartą na duchowych wartościach.

Young Life w Polsce

Young Life w Polsce rozpoczął swoją działalność w 2013 r. w Poznaniu. Obecnie współtworzy go ok. 50 liderów i wolontariuszy. Jesteśmy młodymi ludźmi, głównie studentami, którzy chcą budować relacje z nastolatkami i towarzyszyć im w rozwoju. Proponujemy wiele aktywności: projekty, spotkania oraz obozy. Chcemy stworzyć przestrzeń gdzie młodzi ludzie będą mogli być sobą, czuć się swobodnie, dobrze się bawić a jednocześnie mieli okazję, aby zastanowić się nad tak ważnymi kwestiami jak sens i cel życia. Jesteśmy ludźmi wierzącymi, różnych denominacji chrześcijańskich. Wspieramy Kościół Katolicki i zachęcamy młodzież do pogłębiania swojej wiary, wewnątrz Kościoła do którego należą. Dla tych którzy chcą bardziej rozwijać się duchowo, oferujemy spotkania w mniejszym gronie, gdzie lepiej przyglądamy się i poznajemy życie oraz nauczanie Jezusa Chrystusa.

Misja i wartości

Nasza wizja

Każdy nastolatek może mieć możliwość spotkania Jezusa i podążania za Nim.

Nasza misja

Przedstawianie nastolatkom osoby Jezusa Chrystusa oraz towarzyszenie im w rozwoju ich wiary. Realizujemy naszą misję poprzez: • modlitwę za uczniów • wchodzenie w środowiska młodzieży • budowanie osobistych relacji • zdobywanie zaufania • zabawę i nowe wyzwania • ofiarowanie naszego czasu oraz dzielenie się doświadczeniem Dobrej Nowiny z nastolatkami • zachęcanie ich do nawiązania osobistej relacji z Bogiem • akceptowanie ich, niezależnie od ich nastawienia wobec nas • kształcenie młodych, aby rosła w nich miłość do Chrystusa oraz znajomość Słowa Bożego i aby stawali się ludźmi zdolnymi do dzielenia swoim doświadczeniem wiary z innymi • pomoc w rozwijaniu zdolności, darów i postaw, aby młodzi osiągali pełnię swojego potencjału • mobilizowanie dzieci do bycia aktywnymi członkami lokalnej parafii, kościoła • pracę z zespołem ceniącym te same wartości – wolontariuszami, członkami komitetu, pracownikami YL oraz darczyńców.

Nasze wartości

Życie zgodnie z Ewangelią oraz głoszenie Jej. Bazowanie naszej misji na słowach Biblii oraz poleganie na mocy Ducha Świętego, wzmacniającego nas w służbie. Dbanie o dobro i kondycję duchową wszystkich zaangażowanych w Young Life, aby mogli wypełniać swoją rolę wzrastając w relacji z Chrystusem. Szukanie i rozwijanie nowych sposobów docierania do niezaangażowanych, niezainteresowanych dzieci na całym świecie. Docieranie do nastolatków ze wszystkich grup społecznych, kulturowych, etnicznych na świecie. Praca z wierzącymi chrześcijanami wywodzącymi się z różnych tradycji i kościołów na całym świecie. Angażowanie ludzi, których Bóg powołuje do dołączenia do naszej działalności – mężczyzn i kobiety, wolontariuszy i personel – i którym bliski jest wspólny cel przybliżania nastolatków do Boga.

Błogosławieństwo arcybiskupa Stanisława Gądeckiego na działalność YL na terenie archidiecezji Poznańskiej